7 Madde ile Kurucu Ortağınızı Değerlendirin

Kendi işini yapmak birçok kişinin istediği bir durumdur, ancak tabi ki bunun riskinin de yüksek olması adım atma konusunda çoğu başarılı fikirleri hayata geçirmeyi engelleyebilir. Birçok fikir sahibi olan kişi vardır ancak iş adım atmaya gelince ya çekinirler ya da düzensiz yapı nedeniyle başarılı fikirleri filizlendiremeden piyasadan çekilirler.

partner-baranli-net

Fikirlerini başarılı bir şekilde uygulamak isteyenlerin bu girişimlerinde bir kurucu ortak da göz önünde bulundurması gereken için 7 özellik:

Pasif kalmayın, ortaklaşa çalışın
Birinci sırada üzerinde düşünmeniz gereken şey yapmayı planladığınız tüm şeyleri bu kişi ile nasıl daha iyi yapabileceğinize dair bir yol bulmak olmalı. Bu kişi ile beraber çok zaman geçireceğiniz için uyum sağlayabileceğiniz biri olmalı. İşin gerçeği bu kişi ile tüm diğer kişilere oranla çok daha fazla zaman geçireceksiniz.

Sadece ortaklaşa çalışabileceğiniz ve kolay geçinebileceğiniz bir kurucu ortak istemelisiniz anlamına gelmesin. Ortaklaşa çalışmak için pasif kalmak gibi bir hata yapmayın. Pasiflik başlangıçta ortaklaşa çalışma ile benzer görünebilir ancak aslında çok daha farklıdır.

Pasif kurucu ortak sadece diğer ortağa duymak istediklerini söyler, bunların dışında bir şey söylediğinde veya yaptığında yanlış anlaşılmaktan korkar. Ortaklaşa çalışan kurucu ortaklar ilgisiz bir konuda tartışmamalıdırlar ancak önemli kararlarda güçlü durmalıdırlar.

Başarıların kökeni
Geçmişteki başarılar her zaman gelecekteki başarıları işaret etmez ancak geçmişinde hiç biri olmayan birinin aksine kaldığı yerden güçlü bir şekilde devam edebilen biriyle çalışmak daha iyidir.

Kurucu bir ortak ararken büyük bir kuruluşun takımının bir parçası olarak deneyim sahibi olan birine bakmanız gerekir. Bunun size faydası yeni bir kuruluşta yapılması gerekenleri biliyor olmasıdır.

Birbirini tamamlayıcı beceriler
Kurucu ortağınızla birbirini tamamlayıcı becerilere sahip olmanız sizi daha iyi çalışmaya iter. Kurucu ortağınızla beraber tek bir ürün üzerinde çalışma fikriyle bu ürünle ilgili tüm eksiklikleri daha kolay giderebilirsiniz. Yeni başlatılan işlerde kurucu ortakla birbirinizi tamamlayıcı becerilerinizin olması çok önemli başarıları sağlamanızda etkili bir rol oynar.

Güçlü bağlantıları olan
Yeni başlangıçlarda birkaç şey bağlantılar kadar önemlidir. Güçlü bağlantıları olan kurucu ortağınızla sizde hemen bu kaynaklara ulaşabileceksiniz. Diğer bir açıdan kurucu ortağınızın zayıf bağlantıları olması sizi kendi bağlantılarınızla sınırlandırır.

Birçok farklı işletmeler ve endüstrilerle çalışmış kişiler genel olarak güçlü bağlantıları olur ve çevreleriyle uyum becerine sahip olurlar. Bu kişiler başlangıçtaki bağlantılar size yeni seçenekler sunarlar aksi halde var olmaya devam etmeniz zor olur.

Bol miktarda zaman
Başlangıç için tüm kurucu ekibin gerekli zamanı harcaması gerekiyor. Beklediğiniz başarıyı yakalamak için haftada 5-10 saat arası çalışan kişiler yerine haftada 30,40 veya 50 saat çalışmayı kabul eden kişilere ihtiyacınız var.

Buradaki asıl sorun kurucu ortak olacağına inandığınız adayların birçoğunun muhtemelen hazırda sürdürmeleri gereken bir işleri vardır veya ciddi bir karmaşıklığa yol açacak riskleri vardır. Bu demektir ki seçiminizi çok bilgece yapmalısınız. Nitelikli bir aday istiyorsanız size günde sadece 1 veya 2 saat ayırabilecektir.

Fikriniz için tutku
Aradığınız tüm kriterlere uyan bir kurucu ortak bulabilirsiniz anca o sizinle benzer tutkulara sahip olmazsa kriterlerin bir önemi kalmıyor. Başlangıç için tasarladığınız her şeyin olması için kurucu ortağınızla aynı düşüncede olmanıza bağlıdır. Olabildiğince anlaşılır olmalısınız: Gelecekte veya yakında ve vereceğiniz her kararla ilgili gerçekler veya detaylar ikinizin de canını sıkabilir.

Yapılacak tek şey kurucu ortağınızla yaşayacağınız anlaşmazlıkları sebep olan şeyleri tutkularınızla çözmenizdir. İkinizin de benzer sorunları çözmeyi istediğinizden ve aynı tutkularınızı paylaştığınızdan emin olun. Belki böyle bir kurucu ortak bulmak zor gelecektir ama bu kişiyi bulana kadar aramaya devam edin.

Dürüstlük ve güvenirlilik
Başlangıç hataları, yanlışlıklar ve herkesin kusurları vardır. İş dünyasında inkar edilemez gerçeklikler vardır. %100 gerçek olan bir şey var ki, dürüst ve güvenilir bir kurucu ortak ile çalışmanız başarınızı azaltır.

Her ne kadar bu gerçek sizi rahatsız etse de sizin ihtiyacınız olan kurucu ortak şirket için en iyisini yapmaya çalışandır.

Kurucu ortak önemli mi?
Çoğu başarılı girişimciye göre kurucu ortak işletmenizin daha sağlam bir zemin üzerinde yükselmesi için çok gereklidir. Ancak kurucu ortak aramada kesinlikle titiz olunmalıdır. Şirketinizin yapısına ve düşündüğünüz tasarımlara en iyi uyacak şekilde bir kurucu ortak bulmalısınız.

Kurucu ortakların işe dahil olması sevgili ile flört dönemi gibidir. Tamamen emin olana kadar yüzüğün açığa çıkmaması sağlam bir evlilikte ne kadar önemli ise şirketinizin geleceği açısından da kurucu ortağınızdan tam emin olmayana kadar imzalar atılmamalı.

Doğru bir ortakla iki yönlü çalışmanın birleşimiyle birlikte şirketiniz çok daha sağlam ve hızlı büyüyecektir.

Metin Özhanpartner-ortak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir