Etkili Billboard Reklamı Oluşturmanın Detayları

Tüketiciler artık reklam panolarına (billboard) yirmi yıl öncesi gibi bakmıyor. Buna neden olarak teknolojinin gelişmesi diyebiliriz. İnsanlar yürürken akıllı telefonlarında uygulamalarla ilgilendikleri için gözleri yukarı değil aşağı bakıyorlar.

Bunun sonucu reklam panolarının öneminin indirgenmesi anlamına gelmiyor fakat bu konuda artık daha bilinçli ve profesyonel çalışmalar yapılması gerekiyor.

Birkaç öneri ile açıkhava reklamlarınızı nasıl daha etkili hale getirebileceğinizi söyleyeceğim.

1- Az kelime daha idealdir.

Hareket halindeyken reklam panolarını okuyacak kadar vaktimiz maalesef yoktur. Bir Billboard’un ortalama okunma süresi yaklaşık 6 saniye kadardır. Bu yüzden kısa sürede anlaşılmak istiyorsanız az kelime seçin. Etkili reklam için uzun metinlerden uzak durmanız gerekiyor.

2- Aşırı dikkat çekmek bir kazaya sebep olabilir.

Reklam panoları ağırlıklı olarak hareket halinde olan kitleyi ilgilendiriyor. (Doğru bir mesajı sunabilmek için bazen birkaç saniyeniz var.) Bu sonuca dayalı olarak fark edilmek isteyen markalar bazı kazalara sebep olabiliyor. Bu konuda özenli davranmaya dikkat edin. “Hello Boys” buna bir örnek.

 

3- Çok fazla mesaj vermek etkili değildir.

Telefon numaraları ve web sitesi adresleri ile dolu bir sürü reklam panoları var. Hiç şüphesiz bu tarz bir tasarımda, billboard’u okuyan insanların %99.9’u web sitesini aramayacak veya ziyaret etmeyecek.

Bir reklam panosu, ikincil bir reklamcılık aracıdır; bu, bir kampanyayı desteklemek için idealdir, fakat ağır mesajlar tüketiciyi yormasına neden olacaktır. Eğer amacınız hedef kitlenize samimi bir mesaj iletmekse bunun yeri, basılı reklamcılık, televizyon reklamları, radyo reklamları, el ilanları, web siteleri ve doğrudan e-postadır.

 

4- Kural Basit: Daha fazla reklam panosu her zaman daha iyidir.

Bir reklam panosu kiralamak ucuz değil. İşletmenizin, ürününüzün ya da markanızın daha fazla kişi tarafından bilinebilir olmasını istiyorsanız bu alanda daha fazla yatırım yapmanız gerekiyor. Her billboard‘da Brüt Derecelendirme Puanı (GRP) adı verilen bir derecelendirme mevcuttur. 1 ile 100 arasında olan bu derecede örneğin puan 50 ise, o bölgedeki nüfusun en az %50’si günde en az bir kez panoyu görüyor demektedir. Bölgeden bölgeye fiyatların değiştiği gibi puan yükseldikçe ödeyeceğiniz tutarda artacaktır.

 

Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir