İnternette rakiplerinizden nasıl farklılaşırsınız?

İnternet uçsuz bucaksız eşsiz bir dünya, bunu artık herkes biliyor. Eskiden bir sektörde bir kaç rakip olabilirken şuan yüzlerce rakip mevcut. Peki bu noktada ayaklarımızın yere basmasını sağlayacak ve başarı güdümüzü artıracak çözümlere nasıl ulaşmalıyız? İşte bu konuda size tüyolar vermek istiyorum.

Öncelikle kendimize şu soruyu soralım: Markamızı, işletmemizi, girişimimizi, iş fikrimizi veya başka bir unsurda bizi rakiplerimizden öne çıkaran nedir?

Spor malzemeleri sattığınız bir iş yerinizin olduğunu varsayalım. İş yerinizin diğer spor malzemeleri satan işletmelere göre farkı nedir? Etkili bir tabelaya sahip olabilirsiniz ya da çok şık bir mağaza tasarımı olabilir. Genel olarak sizi ön plana çıkaracak şey mağazanızın fiziksel yapısıdır. Aynı kural dijital dünyada da geçerli. Bizi internetteki rakiplerimizden farklı olduğuna inandığımız değerlere Benzersiz Satış Noktası adını veriyoruz. Benzersiz Satış Noktası, sizi farklı kılan avantajları, müşterilerinizin ihtiyaçlarına sunduğunuz çözümleri ve işletmenizi rakiplerinizden nelerin ayırdığını anlatan net bir tanımdır.

Benzersiz Satış Noktası nasıl belirlenir?

Bir kaç soru ile bu konuya cevap bulabilirsiniz.

  1. Hedef kitlem kim?
  2. Rakiplerim kimler?
  3. Hedef kitlemin sorunları neler?
  4. Bunları nasıl çözebilirim?

Bu sorulara cevap ararken kendinizi hedef kitlenizin yerine koyun. Sesinizi daha etkili duyurmaya çalışın. Benzersiz Satış Noktanızı sosyal medya hesaplarınızda, diğer pazarlama araçlarında ve web sitenizde gösterin. Hedef kitlenize doğrudan hitap edebileceğiniz bir Benzersiz Satış Noktası ortaya çıkarın. Benzersiz Satış Noktası üzerinde çalışma yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, Güçlü ve Zayıf yanlarınızdır. GZFT (Güçlü Yanlar, Zayıf Yanlar, Fırsatlar, Tehditler) analizi oluşturun.

Hedeflerinize başarıyla ulaşmanızı dileyerek, iyi günler dileriz.

Dijital Pazarlama Uzmanı – Samed Baranlı – Dijital Pazarlama & SEO Blog

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir