Küçük İşletmeler için Sosyal Medya

Yerel bir kitleyi hedefleyen küçük bir işletme sahibisiniz. Tabii ki müşterileriniz dükkanınızı veya ofisinizi bulması gerekiyor ve bunun için sosyal medya kullanmanız gerekiyor. Ancak, sosyal medya sitelerinin fazlalığından ve kullanım şekillerinin farklılığından dolayı nereden başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yok. Facebook’ta bir şeyler yayınlıyorsunuz, sonra bir tweet atmayı deniyorsunuz fakat hiçbir şey olmuyor. İşte bundan dolayı küçük işletme sahiplerine, sosyal medya ızdırap gibi gelir.

Hangi Platformları Kullanmalıyım?

Hedef kitlenize en uygun sosyal platformları bulmanız gerekir. Aksi takdirde doğru kişilere ulaşamazsınız. Bu platformların ne olduğunu bulmak için en az iki yol vardır:

  • Müşterilerinize hangi sosyal medyayı kullandıklarını sorun. Bu, Twitter veya Instagram olabilir, ancak işletmenizin türüne bağlı olarak Yelp veya LinkedIn olabilir. Müşterilerinize sorun ve aldığınız yanıtı görün. Haftada yüzlerce müşteriniz varsa, bu muhtemelen en iyi eylem yoldur.
  • Belli bir sosyal platform kullanmaya başlayın. Ve ne olduğunu görün. Bu seçeneği alternatif olarak tavsiye ediyorum. Her şeyi deneyin, sonuçları takip edin ve birkaç hafta sonra işletmeniz için işe yaramayan şeyleri durdurun. Ertesi gün vazgeçmeyin, ancak kendinize bir hedef belirleyin ve bunu başarıp başaramayacağınıza bakın.

Zaman Tanıyın..

Beklentilerinizi lütfen kontrol altında tutun: takipçileriniz maalesef bir gecede büyümeyecektir. Bir profil veya bir sayfa oluşturduktan sonra müşterilerinizin sizi hemen takip etmesini beklemeyin. Sürekli yatırım yapmanız gerekiyor.

Alakalı İçerikler Oluşturun

Gönderi, fotoğraf, promosyon, video, içerik veya makalelerinizin paylaşmaya değer olduğundan emin olmalısınız. Başka bir deyişle, içeriğiniz işletmenizin yapısıyla alakalı ve müşterilerinze faydalı olmalı.

Asla Pes Etmeyin

Küçük işletmeler için sosyal medya çok önemli. Taşları yerine oturtana kadar çok zorlu bir süreç sizi bekliyor fakat buna katlanmalısınız. “Sosyal medyayı denedim fakat çok zor” diyerek karamsarlığa bürünmeyin. Snapchat’i denememiş olabilirsiniz ya da bir başkasını. Bu yönden bakın. Belki Facebook’ta içerik paylaşmak değil gruplara yönelmek daha mantıklı olabilir. “Sosyal medya bize göre değil” ifadesini kullanıyorsanız eminim ki sizin için doğru sosyal medya platformunu henüz bulamadınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir