Mobil SEO

Akıllı telefonlarımıza bağımlı bir hale geldik. Birçok insanın sabahları kalktığında kontrol ettiği ilk şeydir telefon. Tabii ki uyumadan önce son kontrol edilen şey de budur. Telefonların hayatımızda oluşturduğu dilim çok büyük. Mobil kelimesinin varlığı hayatımızı öyle bir değiştirdi ki onsuz bir hayat düşünemez hale geldik. Hal böyle olunca SEO da değişti. Mobil SEO, müşterilerinize ulaşmak ve hizmetlerinizi pazarlayabilmek için çok önemli bir rol üstleniyor.

Mobil SEO neden önemli?

İnternet sitelerine mobilden gelen trafik masaüstü trafiğini gölgede bıraktı. Akıllı telefonların kullanışlılığına ve avantajlarına alışan insanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Hayatımızın çoğu zamanı bu makinelere bağlı olarak geçiyor ve bir çoğumuz telefonların yokluğunu düşünmek bile istemiyor. İşte bu yüzden mobil telefon kullanan insanlara ulaşmak için Mobil SEO’ya ihtiyacınız var.

Ve bir Google araştırmasına göre akıllı telefon kullanıcılarının masaüstü kullanıcılarından daha yüksek bir alıcı niyetinin olduğunu ortaya koyuyor. Ürünlerinizi aradıklarında bulmaları işletmeniz için büyük bir avantaja dönüşebilir.

Mobil SEO vs masaüstü SEO

Kitlenize ulaşmak ve bunları müşteriye dönüştürmek istiyorsanız SEO konusunda çok hassas davranmanız gerekiyor. Mobil SEO daha yerelken, masaüstü daha evrensel olabiliyor SEO konusunda. Masaüstü SEO çalışmaları, mobile göre biraz daha zorlayacaktır sizi.  Fakat SEO’nun 3 temel direği: performans, kullanıcı deneyimi ve içeriğe önem vermeyi unutmayın.

Mobil Site öncelikli sıralama

Mobil SEO’nun önemi, Google’ın yaptığı bir duyuruyla daha da netleşti. 2018’de Google, mobil dizine geçecek. Peki bu ne anlama geliyor? Google’da aynı konuda araştırma yapan kullanıcı, abc sitesini masaüstünde 3. sırada görecek iken mobilde sonraki sayfalarda görebilir. Yani mobil görünüme sahip olmayan internet sitelerini Google sonraki sayfalarda sıralayacak. Googlebot, mobil sitenizi tarayarak, performansın, içeriğin ve kullanıcı deneyiminin başarılı olup olmadığını belirleyecektir. Eğer bu testte başarılı olursanız, iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Bir şekilde başarısız olursa, diğer siteler daha yüksek puan alacaklar ve sizi geçeceklerdir. Şimdi harekete geçmenin zamanı geldi.

Sistem değişiyor

Şimdilik kimse bu işlemin geçerli olandan nasıl farklı olacağını tam olarak biliyor değil. Mobil SEO’nun işletmenizin internetteki geleceği konusunda öneminden haberdar olun. Ve unutmayın, internet sitenizin dizine eklenmesini istiyorsanız en yüksek performansı sunmak zorundasınız.

Samed Baranlı’nın diğer yazısı Küçük İşletmeler için Sosyal Medya’yı okumak için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir