Temel Nokta: Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler, reklamınızın ne zaman ve nerede görünebileceğini belirlemek için seçtiğiniz kelime öbekleridir. Bunlar, kullanıcıların aradıkları terimlerle veya görüntüledikleri web içeriğiyle eşleştirilir. Reklamlarınızla yakından alakalı anahtar kelimeler seçmek, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri arayan müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Doğru anahtar kelime eşleme türlerini seçin

Anahtar kelime eşleme türleri, reklamınızı hangi aramaların tetikleyeceğini kontrol etmenize yardımcı olur. Örneğin, reklamı geniş bir kitleye göstermek için geniş eşleme, belirli müşteri gruplarına odaklanmak içinse tam eşleme türünü kullanabilirsiniz.

Genişten dar kapsamlıya doğru bir strateji kullanın

Bir anahtar kelime için uygun eşleme türünü seçerken genellikle genişten dar kapsamlıya doğru bir strateji izlemenizi öneririz.

Öncelikle, reklamlarınızın alakalı aramalarda gösterilme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için geniş eşlemeli anahtar kelimelerle başlayın. Geniş eşleme varsayılan anahtar kelime türü olduğundan, zaten anahtar kelime eklediyseniz geniş eşleme için herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmayabilir.

Daha sonra, anahtar kelimelerinizin zaman içindeki performansını izleyin. Reklamınız anahtar kelimelerin çok sayıda alakasız varyasyonunda gösteriliyorsa, özellikle bu alakasız eşlemelerin bazılarını durdurmak için negatif anahtar kelimeler eklemeyi deneyin. Ayrıca, kitlenizi daha da daraltmak için anahtar kelime eşleme türlerinizi daha spesifik hale getirebilirsiniz.

Reklamlarınızı hangi arama terimlerinin tetiklediğini görün

Anahtar kelimeleriniz gösterim ve tıklama aldıktan sonra, “arama terimleri” raporunu kullanarak reklamı gören kullanıcıların aslında ne için arama yaptığını görebilirsiniz.

Aşağıda, rapordaki bilgileri kullanmaya yönelik bazı ipuçları verilmiştir:

  • Arama terimlerinin anahtar kelimelerinizle ne kadar yakından eşleştiğini görün. Anahtar kelimelerinizi tetikleyen arama terimlerinin anahtar kelimelerinizle ne ölçüde eşleştiğini “Eşleme türü” sütununda görün. Anahtar kelime eşleme türünü ayarlamak için bu bilgileri kullanın. Örneğin, anahtar kelime olarak kepek ekmeği kullanırsanız, “Tam eşleme” eşleme türüne sahip kepek ekmeği görebilirsiniz. Bu, reklamınızı tam olarak “kepek ekmeği” terimini arayan kullanıcıların gördüğü anlamına gelir.
  • Anahtar kelime fikirleri alın. Daha önce aklınıza gelmemiş terimler, reklamınızı tetikleyebilir. Anahtar kelime olarak bu yeni terimleri eklemeyi düşünün.
  • Negatif anahtar kelime fikirleri alın. Reklamlarınızı alakalı olmayan arama terimleri tetikliyorsa, bu terimleri negatif anahtar kelimeler olarak ekleyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir