Tüketici Davranışı ve Mobilin Etkisi

Mobil tüketici

Daha önce hiç olmadığı kadar çok kişi çeşitli ekranların karşısında zaman harcıyor. Daha uygun fiyatlı cihazlar ve veri planları piyasaya sürüldükçe, giderek daha fazla sayıda kullanıcı akıllı telefon sahibi oluyor. 2011-2013 arasında, ABD’de akıllı telefon kullanım oranı %36’dan %61’e çıktı (Kaynak). Üreticiler daha ekonomik modelleri kullanıma sundukça, genellikle harcanabilir geliri yüksek olan tablet sahipleri giderek daha geniş bir demografiyi temsil eder hale geliyor.

Bunun sonucunda, tüketiciler artık istedikleri zaman ve istedikleri yerden (evden, iş yerinden, otobüsten) işletmelerle etkileşim kurmak için akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanıyor. Özellikle akıllı telefon kullanımının artmasıyla güçlenen bu sürekli iletişim durumu, pazarlamacıların tüketicilerle bağlantı kurması için birçok fırsat yaratmıştır.

Şirketler bu durumun farkına varmıştır ve bu durumu benimsemeye başlamıştır. Tüm sektörü etkileyen mobil öncülüğünde işletmeler oluşturmuşlardır.

Yerel mobil tüketici

Gelecekteki müşterileriniz çok yakınınızda olabilir ve mobil, bu kişileri işletmenize çekebilir. Aslında, beş tüketiciden dördü yakınlardaki ürün ya da hizmetleri bulmak için arama motorlarını kullanır. Bu tüketiciler nerede olurlarsa olsunlar yerel arama gerçekleştirirler. %84’ü bilgisayarlarından ve tabletlerinden arama motorlarını kullanır. Hatta %88 oranında tüketici de akıllı telefonlarından arama motorlarını kullanır (Kaynak).

Perakendeciler mobil talebin sahip olduğu gücün farkına varmaya başlıyor. Bir 2013 Digby analizi en iyi perakendecilerin %70’inin artık mobil uygulama sunduğunu göstermiştir. Daha ayrıntılı araştırmalar, fast food zincirlerinin %78’inin, günlük yemek markalarının %75’inin, büyük mağazaların %77’sinin, özel ürün satan mağazaların %59’unun ve marketlerin %58’inin mobil uygulamaya sahip olduklarını göstermiştir  (Kaynak).

Mobil tüketiciyi ve yeni mobil ortamın reklamverenler için oluşturduğu zorlukları ve fırsatları anlayarak şirketiniz için daha iyi bir mobil strateji hazırlayabilirsiniz. Baranli.net, reklamcılık hedeflerinizi en iyi şekilde gerçekleştirmek için nasıl bir mobil strateji oluşturmanız gerektiği konusunda size yol gösterecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir