Web Site Analizi Nasıl Yapılır?

İnternette birden çok web sitesi analizi aracı bulabilirsiniz ve hepsinin farklı özellikleri mevcuttur. Web sitesi analizi internet siteniz hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

Web analizi hakkında detaylı bilgi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin…

Metrik
Sayılabilen tüm değerlere “Metrik” adını veriyoruz. Buna örnek olarak, tekil ziyaretçiler, sitede geçirilen süre, sayfa görüntülenme saysısı, ürün satış adeti, sayfada geçirilen süreyi verebiliriz.

Dönüşüm
Web sitesi analizi yaparak ziyaretçilerinizin hareketlerini izleyebilirsiniz. Müşteriniz, işletmenizin yol tarifini aldığında, iletşim formu aracılığı ile mesaj gönderdiğinde, e-ticaret sitenizde bir ürün satın aldığında “Dönüşüm” işleminini gerçekleştirmiş olur.

İnternet sitesi analiz araçları sayesinde kullanıcı sayınızı, kullanıcılarınızın hangi kaynaklardan geldiğini, hangi cihazı kullandığını öğrenebilirsiniz.

Dönüşüm sayesinde sitenizin hangi cihazlarda kötü bir izlenim bıraktığını öğrendikten sonra geliştirmeniz gereken yönleri öğrenirsiniz.

Boyut
Ve son terimimiz: Boyut. İzlemiş olduğunuz her tür veriye “Boyut” adını deriz. Tarayıcılar, coğrafi konumlar ya da cihaz türü boyuta örnektir.

Yukarıda belirttiğimiz bu terimler sayesinde birden çok soruya yanıt bulabilirsiniz. Örneğin, “Kullanıcılarınız internet sitenizde hangi tarayıcıları kullanarak daha fazla dönüşüm sağlamış?”

Sitenizde en fazla trafiğin oluştuğu saati mi merak ediyorsunuz? Ziyaretçiler metriği ile günün saatini boyutlara ayırarak bu sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Web analizi araçlarını kullanmak için izleme kodunu sitenize yüklemeniz yeterli olacaktır. Elde edeceğiniz bilgileri düşünün. Kullanıcılarınızın hareketlerini inceleyip, doğru stratejiler geliştirmeniz için eşsiz bir fırsat!

Web, Web Tasarım, Dijital Pazarlama, SEO, Analiz ile tüm detaylar için bizi okumaya devam edin,

Yeni yazılarda görüşmek üzere!

Samed Baranlı – Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir