Web Siteleri Neden Yavaş Görüntülenir?

Web siteleri çok çeşitli nedenlerden dolayı yavaş görüntüleniyor olabilir. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

1. Kodlama Hataları, Yetersiz Tasarım

Belirli kod parçacıkları web sitenizin yavaş çalışmasına neden olabilir. Ayrıca bu kodlar paylaşımlı hosting ortamında fiziksel sunucu donanımını ve kaynaklarını sürekli şekilde işgal ederek diğer hesapları da olumsuz şekilde etkileyebilir. Web siteleri için ölçüm hizmeti sağlayan servisleri kullanarak yüklenen verilerin hangi kısımlarında sorun olup olmadığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. (Örneğin: tools.pingdom.com, gtmetrix.com)

  • Uygunsuz Resim Boyutları: Gereğinden fazla büyük resimlerin kullanılması performansı olumsuz etkileyecektir. Mspaint, Photoshop, Gimp vb. resim işleme programları ile görsellerinizi düzenleyebilirsiniz.
  • Statik Yerine Dinamik Tasarım Kullanımı: Kaynakları kısıtlı bir hosting paketinde Dinamik tasarıma sahip bir web sitesi, Statik tasarıma sahip bir web sitesinden daha yavaş görüntülenecektir. Çünkü dünamik tasarım her ziyaretçi için web sayfasını sunucu tarafında işleyerek göndermektedir, bu nedenle yoğun işlemci kullanılır. Ancak statik tasarımda belirli, sabit bir sayfa her seferinde olduğu gibi ziyaretçilere daha hızlı bir şekilde gönderilmektedir. Her iki seçimin avantajları ve dezavantajları olmasına karşın performansın öncelikli olduğu durumlarda statik sayfalar kullanılması önerilmektedir.
  • Eklentiler, Uygulamalar, Yazılımlar: Kurulan 3. şahıs yazılımlar doğru yapılandırılmaz ise web sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Örneğin sayfanızın açılışı sırasında başka bir konumdan büyük bir veri alınmasına zorlayabilir veya artık mevcut olmayan bir konumdan veri alınması için tarayıcıları zorlayarak sayfalarınızın görüntülenme sürelerini uzatabilirler.
  • Aşırı Veritabanı Kullanımı: Uzun, yoğun ve geniş çaplı sorgular ile sürekli veritabanı bağlantısı kullanımı sonucu uyarılar alabilirsiniz veya hizmetinizde kesintiler yaşanabilir. Bu nedenle veritabanı sorgularınızı optimize etmeniz gerekebilir.

2. Sunucu Bağlantı Sorunları

İnternete bağlandığınız cihazın durumu, internet hizmet sağlayıcınız ile olan bağlantınız, sunucularımız ile internet hizmet sağlayıcınız arasındaki ara bağlantı cihazları, sunucularımızın trafik yükü gibi etkenlerden biri veya birkaçı nedeniyle sunucu bağlantınız olumsuz etkilenebilir.

3. Sunucunun Aşırı Yük Alması

Paylaşımlı hosting sunucularında tüm kullanıcılar aynı fiziksel kaynakları kullanır, bu nedenle zaman zaman meydana gelen aşırı yüklenme ve kaynak kullanımı sonucu web sitelerinin görüntülenme süreleri uzayabilir. Böyle durumlara karşı sunucularımız teknik ekibimiz tarafından gözlem altında tutulmaktadır. Ancak paylaşımlı hosting sunucularında kısa bir süreliğine de olsa erişim sorunlarının meydana gelme ihtimali bulunmaktadır.

Turhost

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir